hareketli anaokulu crossaction kids
Hareketli Anaokulu – Crossaction Kids
Eylül 21, 2018

Ajan Yapısı

Facebook, 2012 yılında Instagram’ı 1 milyar dolar nakit karşılığında satın aldı. 1 milyar dolar sizce yazılımın bedeli miydi?

Benzer şekilde eBay, Skype’ı 2.6 milyar dolara satın aldı, sonrasında Microsoft’a 8.5 milyar dolara sattı. Skype’ın yazılımını yeniden inşa etmek eBay ya da Microsoft için mümkün değil miydi? Ya da Facebook, 19 milyar dolara WhatsApp’ı satın almak yerine benzer bir uygulama yapamaz mıydı?

Bu astronomik bedeller sadece uygulama özellikleri ya da yazılıma mı verildi?

Kesinlikle hayır. Bu kadar pahalı olan, bu platformları böyle değerli kılan nedir öyleyse?

Data.

Platformun içerdiği data her şeydir. Kullanıcılar her platformda ayak izlerini bırakırlar. Bu ayak izlerinden oluşan büyük data havuzlarında; kullanıcıların tüketim alışkanlıkları, ilgi alanları, satın alma davranışları, demografik bilgileri gibi çok önemli veriler yer almaktadır. Bir başka deyişle bu platformlar, sizi sizden daha iyi tanır ve bir sonraki adımınızı tahmin edebilirler.

Ne kadar büyük bir güç olduğunun farkında mısınız?

Ahmet’le tanışın: Ahmet sabah uyanır, işe gider, Instagram’da story’lere bakarak vakit geçirir. Dakikalar sonra karşısına bir reklam çıkar ve Ahmet o gün hiç aklında olmayan bir ürün alır. Algoritma, Ahmet’in önüne hangi reklamı düşüreceğini, Ahmet’e benzeyen kaç kişi olduğunu, o kişilerin neyi satın alabilecağını, hangi videoyu en az %95’ine kadar izleyebileceklerini bilir.

Milyarlarca insanın alışkanlıklarını, satın alma davranışlarını, yaşam tarzlarını, ihtiyaçlarını, arzularını, korkularını… Algoritma bunları bilmekle kalmaz, bunlara yön verir ve bunu bahsettiğimiz data havuzları sayesinde yapar. O yüzden 1 milyar dolara satın alınan Instagram’ın bugünkü değeri 100 milyar dolardan fazladır. Sizi sizden daha iyi tanımasının bedeli… Özgür Gezgin – Ajans Başkanı ve Kurucu Ortak, kurucu ortak özgür gezgin, ajans başkanı, özgür gezgin, ozgur gezgin
.
Bu gücü işletmeniz için kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Yoksa siz hala buna benzer verileri toplamıyor, analiz etmiyor ve reklamlarınızda kullanmıyor musunuz?

 

özgür gezgin ajans başkanı ozgur gezgin kurucu ortak özgür gezgin

özgür gezgin ajans başkanı ozgur gezgin kurucu ortak özgür gezgin

özgür gezgin ozgur gezgin derin fikir

özgür gezgin ozgur gezgin derin fikir