reklam-ajanslari-3
Reklam Ajansları
Aralık 2, 2016
İçerik üretmek
Başarılı Pazarlama Teknikleri
Ocak 10, 2017

Dijital Ajanslar

Dijital medya

DİJİTAL AJANS HİZMETLERİ

Dijital ajanslar ve hizmetleri hakkında daha detaylı bilgilere girmeden önce, dijital reklam ajansları ve normal reklam ajansları arasındaki farkı iyi anlamamız gerekiyor. Reklam ajansları hakkındaki bilgiyi daha önceki yazımızdan detaylıca öğrenebilirsiniz.

 

Dijital ajanslar için kullanılacak en kısa ve etkili tanımın, internet üzerinde yapılabilecek olan tüm reklam hizmetleri diyebiliriz. Özellikle içinde bulunduğumuz çağı da düşünürsek, dijital reklam ajansları hizmetleri için her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyuluyor duyulmaya başlandı.

 

Yani içinde bulunduğumuz zaman dilimi ile beraber artık reklam ajansı kavramı çok daha fazla genişleyerek, önemini dijital reklam uzmanlığına bırakıyor. Bunun en büyük etkenlerinden biri de tabii ki erişebilirlik, hız ve maliyetlerin daha düşük olması.


Dijital platformların hayatımıza ne kadar büyük ve hızlı bir şekilde etki ettiğini biliyoruz. Özellikle sosyal paylaşım platformları bunun en iyi örneklerinden biri. Yüz milyonlarca kullanıcıya sahip sosyal platformları, hemen hemen her ülke de en fazla ziyaretçi trafiği alan internet siteleri konumunda.

 

Birebir olarak sosyal medya platformları ile insanların iç içe girdiği yaşadığımız dünyada, ticari kuruluşların hedef kitlelerine ulaşmaları için en büyük platformların da yine sosyal medya platformları olduğunu biliyoruz. Bu kadar geniş, bu kadar hızlı ve de bu kadar global olan platformlar, maliyetlerin etki oranına göre düşük olmasından dolayı da en mantıklı reklam platformları olarak görülüyor. Hatta önümüzdeki 10 yıldan sonra, televizyon reklamlarının geri dönüşü az ve maliyeti çok yüksek uygulamalarının artık rafa kaldırılacağını biliyoruz.

 

Önümüzde ilerleyen her yıl, dijital ajanslar ve dijital ajans hizmetlerini daha fazla arttırmasına sebep oluyor. Haliyle de bu durum daha azla ve daha hızlı bir gelişim süreci gerektiriyor.


Bu anlamda dijital ajansların uzmanlık alanına giren, dijital pazarlama ve dijital reklam uygulama ve yöntemleri, gelecek yıllarda reklam dünyasını şekillendirecek. Dijital reklam ajanslarının en çok duyacakları donanımlı personeller ise genel reklam ve pazarlama uzmanlarına artı olarak yaratıcılık konusunda ön plana çıkan kişiler olacak. Bunun sebebi ise, bir çok reklam yönteminin hali hazırda yapılıyor olmasına rağmen hala bir çok yöntemin hiç kullanılmamış olması. Ayrıca da dijital dünyanın müthiş bir tüketim makinesi alışkanlığının olması. Her şeyi hızlıca tüketen bu dünyada yaratıcılık ön çok aranan yeteneklerin başında geliyor.

 

Reklam sektörüne daha geniş bir pencereden bakacak olursak, dünyanın en büyük reklam şirketlerinin artık dijital reklam ajansı olarak iki farklı ana hizmet verdiğini görüyoruz. Bunun sebebi ise klasik reklam hizmetlerinin artık yerini dijital hizmetlere bırakması. Bu süreçte ise daha yaratıcı ve daha az maliyetli yöntemleri üretip başarıya ulaştıracak ajanslar daha çok tercih edilme nedeni olacak.

 

Derin Fikir Reklam Ajansı, tüm işlevsel yöntemlerini bu anlamda ağırlıklı olarak dijital medya hizmetleri üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Çünkü medya sektörü için gelecek, dijitalde.