E-Ticaret Sitenizdeki Ürün Satışını Arttırmanın Yolları

dijital reklam ajansı
Ataşehir Reklamlar
Mart 27, 2017
yazılım hizmetleri
Reklam Hizmetleri
Mart 29, 2017

E-Ticaret Sitenizdeki Ürün Satışını Arttırmanın Yolları

Elektronik ticaret dijital dünyanın en çok kazandıran platformlarından biridir ve her geçen gün de büyümeye devam ediyor, hal böyle iken e-ticaret sitenizdeki ürün satışını arttırmanın yollarını gelin beraber inceleyelim. Dünya genelinde bir çok mağazalar zincirinin dahi kapanmasına, küçülmesine ve bir şekilde tamamen internet dünyasına entegre olmalarının nedeni de bu. Çünkü insanlar internetten alışveriş yapmayı seviyorlar. Tabii ki mağazada ki alışveriş kültürü daha farklı ama internet üzerinden alışverişin tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri de zaman kolaylığı tanıması. Kullanıcıların istedikleri ürünü detaylıca incelemesi.


Müşterilerin ürünlerinizi satın almasını sağlamakİnternet kullanıcılarının ürünlerinizi satın almasını sağlamanın tabii ki bir çok yolu var ama biz bu yazımızda satın alma aşamasında geri dönen kullanıcıları, satın alma aşamasında ikna etmenin ve yeniden siteye yönlendirmenin yolları üzerinde duracağız. Çünkü, satın alma aşamasında ürünü almaktan vazgeçen kullanıcıların sayısı, satın alanlardan çok daha fazla. İsterseniz kullanıcıların başlıca ürünü satın alma aşamasında sitenizi terk etme nedenlerine bir göz atalım.


Ürün altında yazan fiyattan daha fazla bir ücretle karşılaşmalarıSattığınız ürünün genel anlamda ne kadar ucuz olduğu ve rakiplerinizinkinden daha kaliteli oluşu (ürün kalitesi – hizmet –güvenilirlik vb.) çok da önemli değil bu aşamada. Eğer kullanıcı ürünün fiyat farkını satın alma aşamasında fark ederse, kendisini aptal yerine konmuş gibi hisseder. Ekstra bir kargo ücretinin dahi son anda müşteriye yansıtılması, satın alma aşamasına gelen kullanıcılarınızın %70’inden daha fazlasını dahi vazgeçirmeye yeterli bir sebep. İstatistikler bunları söylüyor.

 

Üye ola sürecinin uzun olması

 

Uzun üyelik süreçleri kullanıcıların en çok vazgeçme sebebplerinden biri. O yüzden sitenizde satış yaparken gerekli olan üyelik işlemlerinin süresini minimuma indirmeniz gerekir. Eğer bu süreç uzarsa müşterinizi kaybettiniz demektir.

 

Stok tükenmesi veya da elinizde olmayan ürünlerle kullanıcıların karşılaşılması

 

Güncel olmak, satış yapabilmenin en etkili yollarından biri. Sitenizi güncel tutmanız müşterilerin ve dolayısı ile kendi zamanınızın boşa harcanmasını durdurur. O yüzden müşteriler, stokta kalmayan bir ürünü satın alma aşamasına gelmeden önce fark etmeleri gerekir.


Ücret ödeme noktasında yaşanan sıkıntılarÜcret ödeme noktasında yaşanan sıkıntılar kullanıcıların sitenizi terk etmesin en başta gelen nedenlerini ve genel kitleyi oluşturur. Bir çok ödeme seçeneğini kolayca kullanıcıya sunmalı ve bunu kullanıcının çok hızlı fark edebileceği şekilde yapmalısınız. Aksi halde müşteriniz alışveriş yapmadan gitti demektir.

 

İnternet sitesinin yavaş olması

 

Kullanıcıların e-ticaret sitenizi terk etmesinin en önemli nedenlerinden biri de açılacak olan bir sayfanın yavaş açılması veya da sitenizde gezinirken yaşanan teknik sıkıntılar. Bu durum kullanıcılarınızı daha alışverişin başındayken sitenizi terk etme durumuna sevk eder.

Teslimat tarihi çok önemli

 

Son olarak şunu söyleyelim ki, teslimat tarihi çok önemli. Bir çok kullanıcıyı her aşamada ikna etsenizde teslimat süresinin uzun olması sebebi ile yarısından fazlasını kaybedebilirsiniz.