Promosyon ürünü
Promosyon Ürünü
Mart 10, 2016
web sitesi yapan ajanslar
Web Sitesi Yapan Ajanslar
Mart 12, 2016

Kurumsal Kimlik

kurumsal kimlik

Bir çok firma ve işletmenin kuruluş aşamasında atladığı veya da gerekli önemi göstermediği ‘kurumsal kimlik’ oluşturma süreci, ilerleyen zamanlarda büyük problemler doğurabilir. Herkes firmasının veya markasının büyümesini ister ama bu süreç en baştan dikkate alınmalı ve özellikle işe kurumsal kimlik oluşturma konusu ile başlanmalı. Peki, kurumsal kimlik nedir?

kurumsal kimlik

Kurumsal Kimlik

kurumsal kimlik

Kurumsal kimlik, bir firma veya markanın, sektörde bulunduğu konumunu, müşterilerine, sektördeki diğer rakiplerine ve hatta dışarıdan her hangi bir amaçla bakıldığında göstermek istediği yüzüne, imajına ve vermek istediği mesajına verilen genel isimdir. Konuyu daha da açacak olursak, kurumsal kimlik bir firmanın imzasıdır. Genel anlamıyla kurumsal kimlik çalışması yapıldığında uzun süre değişmez (değiştirilmemek üzere yapılır), firmaya ait tüm eylem, işlev, kampanya vb. uygulamalar bu kimlik temel alınarak yapılır. Hiç bir büyük firma veya da markanın kurumsal kimliği ile oynama yaptığını göremezsiniz (çok az istisnalar hariç), bunun içinse kurumsal kimlik oluşturulmadan önce bazı konular ve detaylar dikkate alınarak yapılmalıdır. Kurumsal kimliğin ana hatlarını ve detaylarını etkileyen, kurumsal kimlik oluşturma konusunda dikkate alınması gereken detayları beraber inceleyelim.

Kurumsal kimlik nedir

Kurumsal kimlik oluşturulurken dikkate alınması gereken 3 ana başlık olduğunu söyleyebiliriz. Bu detaylar dikkate alınarak yapılan kurumsal kimlik oluşturma çalışmaları büyük ölçüde başarıya ulaşabilir. Firmanın bulunduğu sektör, hedef kitlesinin özellikleri ve aktif işlev yapacağı bölge (ulusal, uluslararası veya da bölgesel). Kurumsal kimlik oluştururken ilk olarak firmanın bulunduğu sektörün dikkate alınması gerekiyor. Firmanın kurumsal kimliği batan sona yaptığı işi ve uygulamaları birebir yansıtmalı. Yani, logo/slogan/renk uyumu bir bütün olarak dışarıdan bir gözle bakıldığında, firmanın hangi sektörlerde görev aldığı hemen anlaşılmalı. İkinci olarak dikkat etmemiz gereken konu ise, hedef kitlenin özellikler. Yani, hedef kitlemizde bulunan insanların özelliklerini, hobilerini, genel anlamda ilgi alanlarını vb. Karakteristik özelliklerini belirlersek, onların gözünden bakıldığında daha ilgi çekici ve daha kolay anlaşılır, daha fazla akılda kalıcı bir kurumsal kimlik oluşturma süreci başlatmış oluruz. Son olarak dikkate alacağımız konu ise, firmanın işlev yapacağı bölge. Bu 3 aşamayı da bir araya getirip harika bir bütünlük sağlarsak kurumsal kimlik oluşturma sürecine başarılı bir şekilde başlamış oluruz.

kurumsal kimlik oluşturma

Yapacağımız işin öneminin ve ciddiyetinin farkına varırsak, kurumsal kimlik oluşturma süreci başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır. Küçük bir dip not daha, rakip firmaların kurumsal kimliklerini inceleyip eksik yönlerini belirlemek de, kurumsal kimlik oluşturma konusunda büyük önem taşıyan konulardan biri. Derin Fikir Reklam Ajansı olarak bizler, bir kurumsal kimlik yaratırken tabii ki de bu ana detayların çok daha derinine inerek daha farklı konuları da ince ve sık olarak dokuyarak bu süreci tamamlıyoruz. Daha detaylı bilgi almak ve de bizimle tanışmak için 0216 504 11 09 numaralı telefonlardan bir Derinfikirist’e ulaşabilir ve aklınızdaki tüm soruların cevabını alarak bizimle çalışmaya başlayabilirsiniz.

kurumsal kimlikKurumsal Kimlik, kurumsal kimlik oluşturma, kurumsal kimlik nedir, derin fikir, derin fikirist, derin fikir reklam ajansı, reklam ajansı, kurumsal hizmetler