sosyal-medya-yonetimi
Reklam Pazarlama Uzmanı Arıyoruz
Aralık 1, 2016
Dijital medya
Dijital Ajanslar
Aralık 8, 2016

Reklam Ajansları

reklam-ajanslari-3

Reklam Ajansı Hizmetleri

Günümüz dünyasında, ticari işletmeler için en vazgeçilmez hizmetlerden biri de tabii ki reklam hizmeti ve reklam ajansları. Peki, reklam ajansları bu konuda nasıl hizmet sunuyorlar? Reklam ajansları; müşterileri için reklam oluşturma, planlama ve yönetime odaklanan ve bazen de promosyonun farklı çeşitleri ile de ilgilenen kuruluşlardır.

 

Tabii ki, bu tanımın içine verilen hizmetlerin başarı sorumluluğunu da eklemek gerekir. Çünkü, verilen veya da verilecek olan reklam hizmetinin amaçları ve beklentileri ana hatları ile belirlidir, bu beklenti içerisinde olan müşterinin, bu geri dönüşleri muhakkak alması gerekir.

Özellikle reklam ve kampanya planlama sürecini üstlenen ajanslar aynı zamanda bütçeyi belirlerken, belirli bir geri dönüşün de garantisini verebilmelidir.

Birçok işletme ve kuruluş için reklam ajansları, bir nevi satış ve pazarlama stratejilerini belirleme anlamında yön veren kuruluşlardır. Çünkü, ticari dünyada her şey satış odaklıdır ve satış stratejilerini de hedef kitlenin yapısı belirler. Hedef kitlenin analizinden ziyade, kuruluşların bu hedef kitleye, ürünlerini ve hizmetlerini nasıl ulaştıracakları ayrı bir konu, bu ürünleri nasıl pazarlayacakları ise apayrı bir konudur. İşte bu yüzden, reklam ajanslarının vereceği hizmet bir firma veya kuruluş için önemli bir yer teşkil eder ki, reklam ajanslarının yapacakları sözleşmelerde, bu konuların garantisini verebilme yetkisine sahip olması gerekir.

 

Dikkatinizi çekmek istediğimiz bir diğer konu ise reklam ajansları ile dijital ajanslar arasındaki farklar. Dijital ajanslar hizmet olarak diğer reklam ajanslarından farklı bir konumdadır. Bildiğiniz gibi çok hızlı gelişen bir teknoloji çağındayız ve her alan ve konuda yaşanan inanılmaz gelişmeleri aynı an da takip edebilmek çok güç. Bu gelişimden en çok etkilenen sektörlerden biri de ticari faaliyet gösteren firmalar. Özellikle, internetin gelişimi ve hayatımızın etki alanlarına olan yoğunluğundan sonra reklam ajansları kavramları da değişmeye başladı. İşte, dijital ajansları, reklam ajanslarından ayıran en önemli etken de bu konu ile alakalı.

Dijital ajanslar ağırlıklı olarak internet dünyasına ait dijital hizmetler verdikleri için ve uzmanlık alanlarının büyük ağırlığını, dijital dünyada sürdürdükleri için biraz daha farklı konumdadırlar.

 

Dijital ajanslar hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Yaşadığımız dünyanın en büyük problemlerinden biri de anlam karmaşası. Anlamlar ve kavramlar o kadar iç içe girmişler ki, insanların farklı kelimelerden ve tanımlardan çok alakasız anlamlar çıkarması oldukça sık karşılaşılan bir durum. O yüzden bir reklam ajansı ‘şu-şu ve şu’ hizmetleri yapar demeden önce, hangi hizmetlerden bahsettiğimizi ve bunları hangi firma veya kuruluşların yaptığını bilmemizde fayda var. Aksi halde bir reklam ajansından çok alakasız hizmetler isteyebilir veya da istediğimiz hizmeti yanlış yerlerde arıyor olabiliriz.

Zaman ilerledikçe ve teknoloji geliştikçe de, reklam ve reklam ajansları kavramlarının hızla değişeceğini, daha fazla alt dallara ayrılacağını söylemek mümkün. Çünkü, dijital dünyadan en fazla etkilenen sektörlerden biri de reklam dünyası. Reklam geri dönüşleri anlamında yakın tarihe baktığımızda, reklam sektörünün geri dönüşü çok az olan TV reklamlarından, daha az maliyetle çok daha fazla geri dönüş sağlayan dijital reklamlara dönüştüğünü söyleyebiliriz.

 

Reklam ajansları hizmetlerinden ihtiyacınız olan profesyonel desteği almak için 0216 504 11 09 numaralı telefon numarasından Derin Fikir Reklam Ajansı’na ulaşabilirsiniz.