Reklam Ajanslarına Özel; ‘Reklam Görüşmelerinizde Başarıya Ulaşmanızı Sağlayacak Tavsiyeler’

Steve Jobs sözleri
Steve Jobs’tan Ufkunuzu Açacak 8 Önemli Söz
Şubat 16, 2017
kablosuz şarj cihazı
Kablosuz Şarj Cihazı
Şubat 22, 2017

Reklam Ajanslarına Özel; ‘Reklam Görüşmelerinizde Başarıya Ulaşmanızı Sağlayacak Tavsiyeler’

görüşme öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Dünyanın en hareketli iş sektörlerinden biri de reklam sektörü, dolayısı değişime en hızlı şekilde cevap vermesi gereken firmalarda reklam ajanslarıdır. Hareketlilikten kastımız reklam sektörünün sürekli bir gelişim ve değişim içerisinde olması. Çok değil, bundan 15 yıl önce belirli alanlarda faaliyet gösteren sektörün faaliyet alanları kat be kat büyümüş durumda. Durum böyle olunca da, sürekli bir gelişim içinde olma hali de kaçınılmaz.

Sürekli bir yenilik ve dolayısı ile rekabetin yer aldığı reklam dünyasında, iş görüşmelerinizi başarılı bir şekilde geçirmenize yardımcı olacak tavsiyeleri bir araya getirdik. Bu tavsiyeler, reklam dünyasının başarılı analiz uzmanlarının ve stratejistlerin tecrübelerine ve tavsiyelerine göre hazırlanmıştır. Ayrıca başarılı reklam görüşmelerinden kastımız hem sizin hem de müşterilerinizin başarılı bir görüşme gerçekleştirmesi üzerine hazırlanmıştır. Ana hatları ile 3 aşamada aktaracağımız reklam görüşmelerinizde başarıya ulaşmamızı sağlayacak tavsiyeler;


Görüşme öncesi hazırlıkReklam görüşmesi öncesinde detaylı bir hazırlık yapılması olmazsa olmaz kriterler arasında. Bu ön hazırlık dönemi aslında görüşmenin başarısındaki en büyük etkenlerden biri. Hatta bu hazırlığın toplantı tarihinin belirlenmesinden önce yapılması da gerekiyor. Çünkü detaylı analiz sonrası belki de reklam görüşmesine gitmeme kararı da alabilirsiniz.

 

Ağırlıklı olarak firmayı araştırdığımız bu süreçte minimum derecede öğrenmemiz ve araştırmamız gereken 5 ana nokta var. Bunlar; Firmanın faaliyet alanı, tarihçesi, pazar payı, çözüm ortakları (referansları) ve vizyonu. Bu ana noktalar hakkında ulaşabildiğimiz kadar bilgiye ulaşmak çok önemli. Bu sayede görüşme öncesinde kiminle bir araya geleceğimizi, ne gibi istek ve taleplerle karşılaşacağımız önceden görebileceğiz. Firmanın faaliyet alanı bizlere sektörle ilgili bilgi verirken, tarihçesi firmanın gelişim süreci ve tecrübesini, pazar payı sektördeki etki ve güç oranını, çözüm ortakları başarılarını, vizyonu da ne gibi tekliflere açık olabilecekleri konularında bizlere bilgi verecektir.


Reklam görüşmesinde muhakkak cevap almamız gereken sorularToplantı öncesi hazırlıklarımızı tamamlayıp, reklam görüşmesi için karar kıldığımızda da hazırlıklarımız devam ediyor haliyle. Toplantı öncesinde muhakkak cevap almamız gereken sorularımızı hazırlama aşamasına geçiyoruz. Bu aşama da, firmanın diğer rakiplerinden farkını, hizmet anlayışını, müşteri sadakat ve de memnuniyet oranlarını, ve firmanın sektör ve kendisi ile vereceği diğer bilgileri detaylı olarak almalıyız. Bunlara ek olarak, firmanın bizden beklentilerini detaylarına kadar öğrenmeliyiz. Bizden bir ürün hakkında mı, yoksa firmanın kurumsallığı hakkında mı çalışma istiyorlar? Peki bu çalışmalara örnek olarak daha önce hangi tür çalışmalar yaptırılar. Bu çalışmaların detayları ve olumsuz/olumsuz yönleri nelerdir. Eğer böyle bir çalışma yapılmadıysa istenilen çalışma örneklerini yapan başka firmalar var mı? Bu aşamada bir ses kayıt cihazının reklam görüşmesi sırasında açık olması bize çok fayda sağlayacaktır. Bu sayede notlarımızda atlamış olabileceğimiz noktaları ses kaydını dinleyerek fark edebiliriz.


Karar verme ve işi kabul etme süreciYukarıda yer alan iki görüşmeyi geride bıraktıktan sonra değerlendirme ve işi kabul edip etmeme aşamasına geçiyoruz. Peki, bu aşama da fiyat değerlendirmesini neye göre hazırlayacağız?

Öncelikle bizden istenilen işin veya da çalışmanın yapılabilirliliği ve başarı oranını, geri dönüşünü analiz etmemiz gerekiyor. Eğer yapılabilirlik ve başarı oranı bizim kriterlerimize uyuyorsa, yani yapabileceğimiz ve firmanın bizden beklentilerini karşılayabilecek bir duruma karar verdiysek, fiyatlandırma aşamasına geçiyoruz. Tabii ki değişmez hesap olarak çalışan sayısı/saat hesaplamasını yapıyoruz kriterlerimiz göre. Bu hesaplamayı yaparken sektördeki tecrübe ve başarı farkımızı dikkate alarak yapıyoruz. Teklifi gönderirken fiyat ve süre değerlendirmesinin yanında, beklenen geri dönüşün minimum ve maksimum oranlarını da teklife ekliyor ve fiyat teklifine yansıtıyoruz. Ayrıca şunu unutmamak lazım, ortaya çıkan sonuçta teklif bedeli geri dönüşte etkili olacak ekstra karı karşılamıyorsa, işe girmemek ve teklif vermemek en doğru karar olacaktır.

Reklam görüşmesi ve teklif sürecinde geçireceğimiz aşamalar kabaca bu şekilde olmalı diyor uzmanlar. Tabii ki şirket kriterlerinize göre bu süreç daha fazla detaylanacak ve yapılacak işe göre kapsamı genişletilecektir. Ancak olmazsa olmazları atlamamız başarı bir reklam görüşmesi için çok önemli.