promosyon ürünleri sipariş
Promosyon Ürünleri Katalog
Kasım 25, 2016
sosyal-medya-yonetimi
Reklam Pazarlama Uzmanı Arıyoruz
Aralık 1, 2016

Reklam Nedir?

logo-yaptirmak

REKLAM NEDİR?

İş dünyası ve ticaret kuralları için geçerli olan birçok olmazsa olmaz sayabiliriz ama bunların içinde en önemlilerden biri tabii ki de reklamlar. Günümüz dünyasında, bir ticari girişimin en önemli ağırlık vermesi gereken konulardan biri de reklamlar. Çünkü hangi sektörde ve hangi ticari alanda faaliyet gösterirseniz gösterin ve işinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın, insanların sizden haberi yoksa, size ulaşamayacaklardır.

 

Bu anlamda, kişisel veya kurumsal olarak insanların sizden haberdar olması olmazsa olmazlarımız arasında. Özellikle internet kullanımının hayatımızın her alanına etki etmesinden sonra, dijital dünyada olmayan bir şirket veya da kurum düşünülemez duruma geldi. Aslında bunun çok önemli avantajları da var.

 

Özellikle reklam dünyası için, internet kullanımının her alana ve her yere bu kadar hızlı bir şekilde erişmesi, hem reklam maliyetlerini düşürdü, hem de daha hızlı geri dönüşlerle beraber en küçük noktasına ve özelliğine kadar ölçülebilen raporlar almamıza olanak sağladı.

Reklam ajansları

 

Reklam ajansları bu anlamda biraz daha rahatlamış gibi görünse de, birçok sektörde artan rekabet reklam dünyasında da yaşanmaya başladı. Tabii ki bu reklam dünyası için de önemli bir gelişme. Eskiden kısıtlı alanlarda yapılabilecek kısıtlı reklam yöntemleri, bugün inanılmaz büyük bir kurmaca ve olanaklara sahip olmuş durumda. Yani, yüksek maliyetli reklamlar yerine, artık geri dönüşü hesaplanabilen daha reel reklam yöntemleri ön plana çıkmaya başladı.

 

Bu durum hem reklam verenler hem de reklam sektöründe bulunan diğer meslektaşlar için önemli ve olumlu bir gelişme. Biraz geçmişe gittiğimizde, özellikle ulusal reklamlar anlamında kısıtlı olanaklar vardı ve birçok televizyon kanalı yüksek fiyatlarla sundukları yayın hizmetini kısır bir döngü içerisine çekmişti. Ama artık şu anki dünyada işler biraz daha değişti.

 

Reklam ajansları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dijital reklamlar

 

Yaşadığımız dünyadan çok daha büyük ve hızlı bir dünya olan dijital dünya, günlük yaşam alanlarımıza olan inanılmaz hızlı ve doğrudan etkileriyle, reklam dünyası için inanılmaz bir açık platform konumunda. Durum böyle olunca da dijital reklamlar hem maliyetlerinin düşük olması hem de etki alanının televizyon reklamlarına oranla kıyaslanamayacak kadar geniş olmasından dolayı daha mantıklı bir seçim olarak görünüyor. Bir ayrı noktanın daha altını çizelim ki, bu geniş alanda doğru ve etkili bir biçimde başarı hedeflenen dijital reklamların viral olması çok daha önemli. Çünkü bu sayede daha geniş kitlelere istenilen mesajın gitme oranı daha yüksek.

 

Bu noktada, dijital reklamları hem sadece görsel, işitsel veya yazılı olarak düşünebilir, aynı zamanda da tüm iletişim kanallarını bir olarak da düşünebilirsiniz. Tabii ki dijital reklamların başarı oranını iyi planlanmış ve devamlılığı olan reklamlarla yükseleceğini unutmamak lazım.

 

Dijital reklamlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sosyal Medya Yönetimi

 

Sosyal medya, internetin kullanım alanının genişlemesi ve de özellikle son 5 yılda inanılmaz artış yakalayan taşınabilir cihazların yaygınlığından sonra önemi her geçen gün artan faklı bir platform. Sosyal medya yönetimi ise çok daha ayrı incelenmesi gereken bir başka olgu.

 

Tabii ki burada kişisel yönetimden değil, tam anlamı ile kurumsal ve kar amacı taşıyan sosyal medya yönetiminden bahsediyoruz. Sosyal medya yönetimi, tecrübe, güncel ve sosyal gündemi yakından takip eden, etki – tepki iletişiminde iyi tahminler yürüten kişilerce yapılmalı. Bu sayede daha büyük geri dönüşlerle, daha başarılı bir çalışma olacaktır.

 

Sosyal medya yönetimi ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

İnternet sitesi yapan firmalar

 

Günümüz dünyasının, şirketler açısından en vaz geçilmez ve olmazsa olmaz hizmetlerinden biri de internet sitesi yapan firmalar. Dijital dünyada, sizin, firmanızın veya markanızın yüzünü ve hedeflerini yansıtacak olan internet siteleri, bir bakıma dijital dünyada ki adresiniz niteliğinde.

 

Dijital dünyada olmazsa olmazlarınız arasında olan internet sitenizin, hem sizin hedeflerinizi, sektörünüzü ve de dışarıya yansıtmak istediğiniz yüzünüzün tamamen dijital ortamda vücut bulmuş hali olmalı. Bunun için ise tamamen profesyonel destek alınması gerektiğini söyleyebiliriz.

 

İnternet sitesi yapan firmalar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Promosyon Ürünleri

 

Uzun yıllardır süre gelen ve uzun vadede en çok geri dönüş sağlayan reklam ve tanıtım uygulamalarından biri de promosyon ürünleri yaptırmak. Firmanızın logo, slogan ve iletişim numaralarının bulunduğu promosyon ürünleri, doğru hedef kitle analizine göre planlı bir şekilde yapılırsa, uzun vadede reklamınızın ve tanıtımınızın hedef kitlenizin gözü önünde olması anlamına geliyor.

 

Bir çok büyük firma ve önemli markanın her yıl sürekli olarak yaptırdığı promosyon ürünü yaptırmak eylemini sadece yeni yıl öncesi dönem için değil, belirli bir kampanya öncesinde veya da kuruluş yıldönümü gibi firma ve markanız için önemli günler öncesinde de yaptırabilirsiniz.

 

Promosyon ürünü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Seo Çalışması

 

Dijital dünyanın en önemli reklam uygulamalarından biri de, internet siteniz için seo çalışması yaptırmak. Seo çalışması o kadar önemli bir konu ki, gerçek dünyadaki rekabetten çok daha büyük bir rekabetin dijital dünyada yaşandığını söyleyebiliriz.

 

İnternet steniz, sektörünüz ve de hedef kitleniz arasında bulunan güçlü bağlantıları, başarılı bir seo çalışması ile tamamlayabilirsiniz. Bu sayede internet sitenize sektörünüz ile arama yapan bir çok müşterinizi çekebilirsiniz.

 

Seo çalışması hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kurumsal hizmetler

 

Reklam hizmetleri arasında en önemli ve ilk sırada yer alan uygulamalardan biri de kurumsal hizmetler. Diğer tüm reklam veya tanıtım uygulamalarına geçmeden önce kurumsal anlamda şirketinizin tüm donanımlarının tamamlanmış olması gerekir. Kurumsal hizmetlerden yararlanmadan önce bir çok noktayı şirketiniz için kesinleştirmiş olmanız çok önemli.

 

Sektörünüzle alakalı olarak hedef kitleniz, hedef kitlenizin özellikleri ve sektör donanımları bunların en önemlisi. Bu konularda kesinlik kazanmış bir şirket, firma veya da marka oluşumu her zaman daha başarılı bir kurumsal hizmet alma yolunda avantajlıdır.

 

Kurumsal hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo yaptırmak

 

Şirket veya da kurumunuz için logo yaptırmak veya da bir logo yapımına karar vermek, uzun vadede şirketinizin yolunu belirlemiş olacağınız önemli bir etken. Özellikle büyük firmaların logolarının hiç değişmediğini, ve değişmeyen logoların daha başarılı bir reklam politikasına uygun olduğunu düşünürsek, yaptığınız iş ve nasıl para kazanacağınız ile ilgili konulardan sonra en önemli konu bir logo yaptırmaktır.

 

Yaptıracağınız logo çalışmasının, hem sektörünüzle hem de sizinle eş değer olması gerektiği gibi, hedef kitleniz için de kolay anlaşılır bir logo olması gerekmekte. Özellikle profesyonel destek almanız gereken en önemli konulardan biri de logo çalışması. Bu anlamda logo yaptırmak ciddi anlamda aşırı hassasiyet isteyen bir uygulamadır.

 

Logo yaptırmak hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kartvizit yaptırmak

 

Şirketiniz veya da firmanız için yaptıracağınız logo çalışmasından sonra en önemli konulardan biri de kartvizit yaptırmak. Sizin ve çalışanlarınızın kullanacağı kartvizitler, şirketinizin kurumsallığını ve sektörünüzü bire bir olarak yansıtmalı. Kartvizit yaptırmak bu anlamda da yine hassasiyet iteyen konulardan biri.

 

Çünkü kartvizit bırakacağınız insanların sizi hatırlayıp hatırlamamasının veya da sizi tercih etmesinin en önemli etkenlerinden biri kartvizit tasarımınız olabilir.

 

Kartvizit yaptırmak hakkında daha fazla bilgi edinin.

Katalog yaptırmak

 

Ürün ve hizmet satışı yapan firmaların en çok ihtiyaç duyduğu reklam uygulamalarından biri de katalog yaptırmak diyebiliriz. Çünkü müşterilerinizin veya da hedef kitlenizin sizden ve sizin ne iş yaptığınızdan haberdar olmaları gerekiyor.

 

Bunun en iyi yöntemlerinden biri de müşterilerinize firmanız ve yaptığınız işle ilgili (hizmetler/ürünler) kataloğunuzu ulaştırmanız. Tabii ki katalog yapımında da çok dikkat edilmesi gereken unsurlar yer alıyor.

 

Katalog yaptırmak hakkında daha fazla bilgi edinin.