kablosuz şarj aleti
Kablosuz Şarj Aleti
Şubat 22, 2017
sosyal medya e-ticaret
Neden Sosyal Medya Hesaplarımızı E-Ticaret Sitemize Entegre Etmeliyiz
Şubat 28, 2017

Sosyal Medya Ajansları

Sosyal medya yönetim

Sosyal medyanın artık hayatımızın her alanına dokunduğunu ve dolayısı ile sosyal medya ajansları veya yönetimi hizmeti veren kuruluşların sayılarının da gün geçtikçe arttığını söyleyebiliriz. Çünkü sosyal medya kullanımı artık bilinen kişisel kullanıcılardan ziyade, şirket, kurum, kuruluş veya da ticari veya kurumsal amaç güden bir çok işletme için de harika bir platform. Dünya genelinde milyarlarca internet kullanıcısı olduğunu ve de bu kullanıcıların çok büyük bir bölümünün aynı zamanda sosyal medya platformlarına üye olduklarını dikkate alırsak, sosyal medya ajansları ve hizmetlerinin önemini daha iyi anlayabiliriz.

Sosyal medya ajansları işlevleri sadece belirli bir kullanıcı profilini yönetmek değil, belirli bir amaç ve geri dönüş için sosyal medya hesabınızı yönlendirmesi anlamı taşır. Bu durum ticari, kurumsal veya da prestij amaçlı olabileceği gibi aynı zamanda büyük bir satış politikasının bir parçası da olabilir. Özellikle Türkiye’de sosyal medya ajansları hakkında henüz oturmamış bir anlam karmaşasının hakim olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak, sosyal medya ajansları işlevleri konusunu daha detaylı bir şekilde açıklamamız gerekiyor. Peki nasıl bir hizmet veriyor sosyal medya ajansları veya da sosyal medya ajansları işlevleri nelerdir?


Sosyal medya ajansları ortaya çıkışı?Sosyal medya ajanslarının tarihi ve kuruluşu doğal olarak sosyal medya platformlarının doğuşu ile aynıdır. Emin olun burada bahsettiğimiz sosyal medya platformları aklınıza ilk gelen isimlerden çok daha eski isimleri barındırıyor. Örneğin bloglar. Bloglar yapıları itibari ile birer sosyal medya platformlarıdırlar. Blog tarihi ise internet kullanımı ile hemen hemen aynı tarihe denk gelir. Bunun yanında e-mail adreslerinin de birer sosyal medya platformu olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki günümüzdeki sosyal medya platformları kadar gelişmiş veya da çok fonksiyonlu değiller ama onlar sosyal medya platformlarının temeli yani atası konumundalar.

İnternet bağlantısı, kullanımına ilk sunulduğu andan itibaren kullanıcılar tarafından hızla benimsenen ve doğal olarak gelişen bir hizmet oldu. Sosyal medya platformlarının doğuşu ile ise daha önce hiç yaşamadığı kadar hızlı bir yükseliş yaşadı diyebiliriz. Sosyal medyanın bu kadar aktif kullanılması özellikle ticari dünyanında dikkatini çekti. Gerçek dünyada bir arada görmemizin imkansız olduğu bu kadar büyük bir kitle doğal olarak pazarlama ve satış stratejilerinde büyük değişimler yaşanmasını sağladı. Artık dijital medya diye devasal bir platform vardı ve bu platform gerçek dünyadan çok daha ucuz, çok daha etkili ve çok daha büyüktü. Sosyal medya ajanslarına olan ihtiyaç işte tam da bu aşamada tavan yaptı. Çünkü sosyal medya kullanıcılarını analiz edecek, raporlayacak, bu kadar büyük bir kitle içerisinde hedef kitleye ulaşmayı başarabilecek taktikler geliştirecek bir oluşuma ihtiyaç vardı.


Sosyal medya ajansları ne iş yapar?Sosyal medya ajansları; sosyal medya platformlarını istek ve beklentilerinize göre en aktif şekilde kullanmanızı, pazarlama ve satış stratejilerinizi sosyal medyaya uyarlamanızı, hedef kitlenize daha kısa sürede ulaşmanızı, kurumsal ve prestij açısından kuruluşunuzu insanlara tanıtmanızı sağlar. Tabii ki sosyal medya ajansları faaliyet alanları çok daha derinleştirilebilir veya da detaylandırabilir ama genel anlamı ile sosyal medya ajansları faaliyet alanları bunlardır.

İnternet kullanımının bu kadar arttığı ve sosyal medya kullanıcı sayısının her geçen gün artış gösterdiği dijital dünya, kurum ve kuruluşlar için artık gerçek hayattan çok daha etkili olabilecek bir altyapı sağlıyor. Çünkü sosyal medya platformlarında kimlere nasıl ulaşacağınızı, istediğiniz kişilere istediğiniz mesajı nasıl iletebileceğinizi ve rakamsal olarak kesin bir sonuçla geri dönüşü hesaplayaileceğinizi belirleyebiliyorsunuz. Bu durum uzun yıllar boyunca klasik reklam hizmeti veren kurum ve kuruluşları büyük bir rekabetin içine soktu ama aynı zamanda fırsat eşitliğini de beraberinde getirdi.


Sosyal medya hizmetleriSosyal medya hizmeti hakkında daha detaylı bilgi için Derin Fikir Reklam Ajansı Dijital Group’a 0216 504 11 09 numaralı telefondan ulaşabilir ve konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Eğer istediğiniz sosyal medya yönetiminden çok daha fazlası olan çözüm ortaklığı ise Derin Fikir Dijital Grup her zaman yanınızda. Diğer dijital hizmetlere göz atmak için;

Mobil

Yazılım

Seo

Viral Marketing

Web tasarım