Sosyal medya yönetimi

 

İnternet kullanımının bu kadar yoğun ve hızlı olduğu bir dönemde, sosyal medya platformları ve sosyal medya yönetimi terimi artık insanları aynı platform üzerinde birleştiren uygulamalardan ziyade, firmalar için ticari ve kurumsal çıkarlar doğrultusunda yüksek geri dönüş potansiyeli taşıyan ticari platformlar halini aldı. Tabii ki böylesine güçlü ve hızlı bir iletişim ağına sahip sosyal medya platformlarının iş dünyası tarafından fark edilmesi de uzun sürmedi. Bu kadar güçlü iletişim ağına sahip platformlar, yapısı itibari ile de ticari kuruluşlar veya da ticari amaçlı olarak platformları kullnanan kullanıcılar açısından büyük bir reklam platformuna dönüştü. Bu durum, reklam dünyasını ve de dijital pazarlama stratejistlerini de farklı yöntemler geliştrimeye zorladı.

Günümüzde sadece sosyal medya platformları üzerinden satış yapan, marka prestijini yükselten ve doğal olarak da kar marjlarını yükselten bir çok kurum örneği verebiliriz. Peki, sosyal medya yönetimi nedir ve sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?


Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

 

Şimdi gelelim, son yıllarda pazarlama uzmanlarının üzerine yoğunlaştığı ve cevap aradığı en önemli soruya, sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Reklam dünyası ve pazarlama uzmanları tarafından son üzerine kafa patlatılan, taktikler geliştirilen sosyal medya yönetimi her ne kadar yeni bir terim gibi görünse de aslında mail kullanımın başlaması ve yine aynı şekilde mail ve sonrasında blog kavramı ile birlikte hayatımıza giren viral marketing terimi ile hemen hemen aynı dönemlere denk gelen bir geçmiş tarihe sahip. Olayı sadece facebook, instagram, twitter ve Google plus gibi platformlarla düşünmemeniz lazım, sosyal medya yönetimi aslında dijital dünyanın bir çok kolu ile entegreli bir durumdur (bazı istisnalar hariç).


Günümüzde yüz milyonlarca sosyal medya kullanıcısının bulunduğunu ve bunların arasından sadece çok az bir bölümünün başarılı olduğunu dikkate alırsak, sosyal medya yönetiminin farklı bir kavrama sahip olduğunu daha iyi kavrayabiliriz. Ciddi bir planlama, ciddi bir taktksel strateji isteyen sosyal medya yönetimi, kurumların veya kişilerin sosyal medyadaki görünen yüzleri konumundadır. Yani yüz milyonlarca kullanıcının dijital dünyada sizi nasıl göreceği, sosyal medyayı nasıl kullandığınızla alakalı.

 

Derin Fikir Digital Group sosyal medya uzmanları, uzun yıllardır süre gelen tecrübeleri ve güçlü referansları ile sosyal medya yönetimi konusunda sizlerin çözüm ortağı olabilir. Daha detaylı bilgi için info@derinfikir.com mail adresinden veya 0216 504 11 09 nuamralı telefon numarasından Derin Fikir Digital Group sosyal medya uzmanlarına ulaşabilirsiniz.