Steve Jobs’tan Ufkunuzu Açacak 8 Önemli Söz

köy okullarına yardım
50 Köy Okuluna Bilgisayar ve Ücretsiz İnternet Hizmeti Sunan Sıcacık Proje
Şubat 14, 2017
görüşme öncesi dikkat edilmesi gerekenler
Reklam Ajanslarına Özel; ‘Reklam Görüşmelerinizde Başarıya Ulaşmanızı Sağlayacak Tavsiyeler’
Şubat 16, 2017

Steve Jobs’tan Ufkunuzu Açacak 8 Önemli Söz

Steve Jobs sözleri

Başarının karşılığına gelen isimlerin kimler olabileceğiniz sorduğumuzda bir çok kişinin aklına gelen ilk isim Steve Jobs ve Steve Jobs sözleri olur sanırım. Gerek yaşantısı, gerek hayatı ile oldukça yoğun bir hayatı geride bırakan Steve, işine olan tutkusu ile bir çok başarıya imza attı. Çevresinden gelen övgüler, sevenleri ve tabii ki de rakipleri ve yaşadığı çalkantılı olaylar ile yaşadığı dönem boyunca gözlerin sürekli üzerinde olduğu dönemleri geride bıraktı. Her başarılı girişimcinin yaşadığı ve hatta yaşayabileceklerinden daha ağır dönemlerinde üstesinden gelmeyi başardı. Yaşadığı dönemin en takdir edilen isimlerinden olan Steve Jobs ve başarıya istinaden söylediği 8 sözü bir araya getirdik.


Yaratıcılık

 

"Yaratıcılık, sadece nesneleri birbirine bağlamaktır. Yaratıcı yeteneklere sahip insanlara bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunuzda, bu konuda biraz suçlu hissediyorlar, çünkü aslında onlar bir şey yapmadılar, sadece bir şeyler gördüler."

 

Yaratıcılığın ana noktalarından birinin aslında bakış açısında olduğunu söyleyen Steve Jops aslında ne kadar da haklı değil mi? Bazen çok takıldığınız bir işte aralıksız olarak günlerce ve haftalarca uğraşır ama içinize sinen bir sonuca bir türlü ulaşamazsınız. Aslında yaratıcılıktan kasıt çok çalışmaktan ziyade farklı bir bakış açısında yatıyor. Böyle bir durumda karşılaşılaştığımız zamanlarda belki de yapmamız gereken şey bakış açısımızı değiştirmektir. Belki o zaman istediğimiz farklı görüntüyü görebiliriz.


Kalbini dinle

 

"Öleceğinizi hatırlamak, kaybedeceğiniz şeyler olduğu tuzağına düşmenizi engellemenin en iyi yoludur. Kalbinizi izlememek için bir neden yoktur."

 

Başarılı insanlara uzaktan baktığımızda bir çoğu için ortak olan özelliklerden biri de hayallerinin peşinden koşmalarıdır. Herkesin kaybedeceği şeyler vardır ama peki ya hayallerimiz ne olacak? O çok, isteyip de bir türlü cesaret adımını atamadığımız hayallerimiz için aslında çok fazla vaktimiz yok.


Sevdiğin işi yap

 

"İşiniz, hayatınızın büyük bir bölümünü dolduracak. Gerçekten tatmin bulmanın tek yolu ise yaptığınız işin harika bir iş olduğuna inanmaktır. Harika bir iş yapmanın tek yoluysa, yaptığınız işi sevmektir. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Yetinmeyin. Kalple ilgili tüm meselelerde olduğu gibi, onu bulduğunuzda bunu fark edeceksiniz. Her harika ilişkide olduğu gibi, yıllar geçtikçe daha iyi bir hale gelecektir. Bu yüzden bulana kadar aramaya devam edin.’’

 

Belirli bir alanda gerçekten çok büyük başarılar elde eden insanlar, yaptıkları işi seven, bir başka değişle; sevdikleri işi yapan insanlardır. Eğer başarıdan kastınız iyi para kazanmanın çok daha ötesinde ve standartların çok üstünde bir başarı ise, başarıyı kazanacağımız iş, kesinlikle severek yaptığımız iştir. Bu durumun en iyi örneklerini yaptığı işte başarılı olan insanların tamamında görebiliriz.


Elinizden gelenin en iyisini yapın

 

"Mezarlıktaki en zengin insan olmanın benim için bir anlamı yok... Gece harika bir iş çıkardığımı düşünürek uyumak... işte bunun bir anlamı var."

 

Tabii ki para kazanmak önemli ama başarı ölçütü kesinlikle para olmamalı. Yaptığı işi çok pahalıya satan insanlar, her zaman en iyi işi yapan insanlar değildir. İşinde en iyi olan insanlar bunu bir işten ziyade yaşam stili olarak yaparlar. Yaptığımız işin iyi olduğuna önce biz inanmalıyız. Yani yaptığımız iş en önce bizi tatmin etmeli. Çünkü bu duygunun her hangi bir para/değer karşılığı yok.


Başarı süreklilik gerektirir

 

"Bir şey yaptığınızda iyi bir sonuç alırsanız, bir başka iyi şey daha yapın ve ona çok uzun süre takılıp kalmayın. Bir sonrakinin ne olacağını düşünün."

 

Kalıcı bir başarı için süreklilik en ön önemli olmazlardan biridir. Hayatımız boyunca yaptığımız tek bir iyi işe tutanarak çok büyük başarıların bize gelmesini bekleyemeyiz. Muhakkak iyinin daha iyisini yapanlar olacaktır. Daha iyisini ve en iyisini veya da daha yenisini yapabilmek için, süreklilik şart. Tabii ki yaptığımız işin keyfini çıkarıcaz ama bu bizi daha iyisini yapmaktan alıkoymamalı.


Başarının ana taşı sabır

 

"Başarılı girişimcilerle başarısız girişimcileri birbirinden ayıran şeylerin yarısının sadece sabır olduğunu gördüm."

 

Başarılı ve başarısız terimlerinin altında yatan en dikkat çekici noktanın sabır olduğunu söyleyen Steve, aslında bir çok başarılı girişimin altında yatan en önemli etkene de dikkat çekiyor. Çünkü her şey bir anda olmuyor. Mutlak başarı için sabır en önemli etkenler arasında. Sabırdan kasıt sadece beklemek değil tabii ki, zamanı gelişim ve çalışmayla değerlendirmek de gerekiyor. Fakat bu çalışmaların belli bir kısa zamanda sonuç vermesini beklemek hayalperestlikten öteye gitmiyor.


Hayır demeyi öğrenin

 

"Yaptığımız şeyler kadar yapmadıklarımızdan da gurur duyuyorum. Yenilik, bin şeye hayır demektir."

 

Doğru kararları almamızın en önemli püf noktalarından biri de hayır demeyi öğrenmemiz. Her şeye evet demek aslında olduğumuz yerde kalmamız anlamında. Steve Jobs’un bu sözlerine ve hayatına baktığımızda, belirli bir odak noktasında yoğunlaştığını görüyoruz. Her şeye atlayan ve her dalda yer almak isteyen bir çok büyük şirketin geriye gittiği örnekler günümüzde hala var. Yenilik ve doğru kararlar için veya da mutlak başarı için emin olun bir çok şeye hayır dememiz gerekiyor.


Baskılara hazırlıklı olun

 

Apple'dan kavulmak, hayatımda başıma gelen en iyi şeydi. Başarılı olmanın ağırlığı, yeni başlayanın hafifliğiyle yer değiştirdi. Hayatımın en yaratıcı dönemlerinden birine girmemi sağladı.

 

Başarı kazandıkça, üstünüzde hissedilen baskı ve beklentilerde artmaya başlayacaktır. Dışardan bakıldığında Steve Jobs’un başına gelen en kötü şey gibi görünen kovulma olayı bile, Steve tarafından nasıl avantaja dönüştüğü görülüyor. Üzerindeki ağır baskıyı geride bırakan Steve, tamamen yaratıcılığına ağırlık verere daha büyük başarıları elde etmeyi başardı. Aslında bu sözü ile bir noktaya daha dikkat çekiyor, başarı ile gelen ağır baskı ve beklentilere de hazırlıklı olmalısınız, her büyük başarı bizlere daha büyük baskıları göğüsleme sorumluluğu da ekleyecek.