Viral Marketing Nedir?

 

Viral Marketing terimi, hemen hemen her sektör, şirket, kuruluş veya da ürün için dijital platformalar üzerinden farklı bir teknik ve yöntemle reklam yapma anlamına geliyor. Peki, nedir bu farklı teknik ve yöntemler ve viral marketing nasıl yapılır?

Öncelikle, viral marketing terimini normal reklam yöntemlerinden kesin bir dille ayırmanız gerekiyor. Çünkü buradaki amacımız, yapılması planlanan reklamı, direk olarak kullanıcılar tarafından yapılmasını sağlamak. Bu aşamada ikinci bir soru daha geliyor aklımıza, kullanıcılar neden bir reklamı direk olarak kendileri yapsın? İşte, bu durum da viral marketing teknikleri geliyor. Ne kadar başarılı bir planlama oluşturulursa, başarı oranı da o kadar artacaktır.

Viral marketing dijital pazarlama alanının en çok zeka ve yaratıcılık isteyen bölümlerinin başında gelir. Etkili bir reklam yaratmanın dışında, direk olarak kullanıcının kendi iradesi ile sizin reklamınızı yapmasını sağlamak çok farklı bir yöntemdir.


Çevremize baktığımızda bir çok firmanın viral reklamlarını görebiliriz ama ne yazık ki bunların çok az bir oranı başarıya ulaşmıştır. Başarıya ulaşan viral reklamların geri dönüşleri ise çok yüksek oranlarda. Çünkü maliyeti az, geri dönüşü yüksek olan bir reklam yapmaya çalışıyorsunuz, doğal olarak viral marketing planınız başarıya ulaşırsa inanılmaz bir gelir elde etmişsiniz emektir, hem de çok az bir maliyetle.

Viral marketing yönteminin tam olarak ne zaman ve nasıl çıktığı konusu, internet kullanımının hayatımıza girmesi ile aynı dönemlere denk gelir. Günümüze göre oldukça basit olan ilk viral reklamlar, e-mail hesaplarının açılması ile insanoğlunun hayatına girdi. Tabii ki internet kullanımında gelinen son nokta da, artık bu yöntem rafa kaldırıldı ve uzun yıllardır kullanılmıyorda diyebiliriz. Viral ismi ise, reklamın bir virüsün yayılma yöntemine benzer olarak yayılmasından dolayı kullanılmıştır. Viral marketing tekniklerinin bu kadar önem kazanmasının sebebi ise, sosyal medya platformlarının insanlar tarafından yoğun olarak kullanılıyor olması.


Bu durum özellikle sosyal medya platformlarını viral marketing uygulamaları için bulunmaz hint kumaşı durumuna getiriyor. Tabii ki platformun ve altyapının uygun olması her yöntemin başarılı olacağı anlamına gelmiyor. Öyle olsa dijital platformların tamamında her zaman viral reklamlar görürdük.

Derin Fikir Digital Group reklam danışmanlarına ulaşarak, viral marketing konusunda ihtiyaç duduğunuz gerekli bilgi ve danışmanlık hizmetini alabilirsiniz.