WEB TASARIM

 

Web tasarım veya da internet sitesi dizaynı, dijital dünyanın ilk başladığı yıllardan beri sürekli gelişim ve doğal olarak da değişim gösteren bir dijital hizmet olarak hayatımızda yer almakta. İlk başlarda web grafik tasarımcılarının yoğun olarak etkileyici dizaynlar yaratmaya çalışması ile başlayan hizmet, günümüzde daha minimalist, daha sade ve daha anlaşılır bir yapıya gelmiş durumda. Yani, kullanıcıların aradıklarını daha rahat bulabildikleri internet siteleri daha ön planda.

 

Bir internet sitesinin en az görünümü ve kullanımı kadar önemli olan bir diğer özelliği de tabii ki alt yapısı. Çünkü, bir internet sitesinden olan beklentiler bundan 10 yıl öncesinde olan beklentilere göre çok değişti. Bunun en önemli etkenlerinden biri de, internet kullanımın kat be kat artmış olması. Bu durum klasik bir internet sitesinden beklenen kurumsal görünümden ziyade, ticari prestij veya da beklentilere göre ticari kar anlamına da geliyor. Yani, iş dünyası için dijital dünyadan talep edilen beklentiler çok fazla.


Bir web sitesinde olması gereken ve bu beklentileri karşılaması gereken bir çok özelliği sayabiliriz. Bunların içinde en önemli web sitesi özelliklerini veya da bir web sitesinden olmazsa olmaz özelliklerin bazılarına göz atalım. Öncelikle kullanıcı dostu, kolay anlaşılır, kullanıcılar tarafından çabuk kavranan, aradıkları her şeyi bulabildikleri bir arayüz dizaynına sahip olması gerektiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda hızlı bir internet sitesi de olması gerekmekte. Çünkü internette ve dijital dünyada en önemli özelliklerden biri de hızdır. Bir diğer önemli nokta ise web sitesinin SEO uyumlu olması. Bir internet sitesinin Google Yandex Bing Search gibi arama motorları tarafından hızlı indekslenmesi yine bir web sitesinden beklenen en önemli özelliklerden biri. Bir diğer önemli konu ise bir web tasarım yapılan internet sitesinin mobil uyumlu olması. Tabii bu uyumun birebir olarak sitenin tüm görünümünü taşınabilir cihazlardan internet sitesine giren kullanıcılara birebir olarak yansıtabilmeli.

 

Peki, bu konuda çok fazla bilgisi olmayan kullanıcılar için biraz teknik özelliklerden de bahsedelim. Bir internet sitesini oluşturmak için dijital dünyanın ana dillerine de hakim olmanız lazım. Bunlar HTLM (Hyper Text Markup Language) ve CSS (Cascading Style Sheets). Çünkü sadece bu diller sayesinde bir web sitesinin kullancıya nasıl görüneceğine karar verebilirsiniz.


Derin Fikir Digital Group yazılım ve web tasarım ekibi, çözüm ortaklarının sadece web sitelerini değil, aynı zamanda dijital dünyada nasıl görünmek istedikleri, hangi kitleye nasıl ulaşmak istedikleri gibi taleplerini de dikkate alarak, kullancılardan tam verim alabilmesi için çalışıyor. Tabii ki ticari amaç ve çıkarlar çok önemli. Bu anlamda çözüm ortaklarımızın her zaman rakiplerden bir adım önde olması gerekmekte. Bu da bizlere güncel ve hızlı olabilme özelliklerini kazandırıyor. Kısa zamanda daha fazla talebi, daha kısa sürede ve daha hızlı karşılayabilmek, beklentileri karşılayabilmek ve bu süreci çözüm ortakalrımıza yansıtmadan, sonuç odaklı olarak bilgi vermek yazılım ekibimizin en önemli amaçlarından biri.